Angielski w pracy – materiały do nauki Business English
business English

Angielski w pracy – materiały do nauki Business English

Angielski biznesowy staje się obecnie jedną z podstawowych kompetencji na rynku pracy i chyba najczęstszym powodem decydowania się na dodatkowe zajęcia językowe. Jest to oczywiście wyzwanie również dla lektorów często nie mających doświadczenia w pracy w środowisku biznesowym. Oczywiście nauka angielskiego biznesowego niczym nie różni się od nauki angielskiego ogólnego. Kluczem do sukcesu jest skoncentrowanie się na odpowiednich obszarach i dobrych materiałach. Poniżej klika stron stanowiących dla mnie kompendium takich właśnie treści.

STRONY DO NAUKI BUSINESS ENGLISH

Internet to źródło, po które sięgamy najbardziej intuicyjnie. I bardzo dobrze bo jest tu w czym wybierać. Podstawową zasadą dobierania materiałów do indywidualnych potrzeb kursanta jest oczywiście jego poziom angielskiego ogólnego. Jeśli ktoś dopiero zaczął naukę, najpierw sugeruję rozwinąć jego umiejętności językowe przynajmniej do poziomu A2/B1. W przeciwnym wypadku, nawet po opanowaniu sporej ilości słownictwa branżowego, ciężko będzie rozmawiać na tematy biznesowe. Wracając do samych stron, na pewno mogę polecić poniższe:

KSIĄŻKI DO BUSINESS ENGLISH

Poza materiałami online, ciężko obejść się oczywiście bez książek. Trudno znaleźć jedną idealna pozycję. Tym bardziej, że każdego może interesować trochę inny obszar – ogólny angielski biznesowy czy język specjalistyczny w konkretnej dziedzinie np. angielski w logistyce, angielski w marketingu czy angielski w rachunkowości. Poniżej sprawdzone pozycje, w których na pewno znajdziecie sporo wartościowych materiałów:

  • Ashley, Oxford Book of Commercial Correspondence; OUP
  • Hoszowska, International Business English in Everyday Use; Poltext
  • Bill Mascull, Business Vocabulary in Use Intermediate & Advanced; Cambridge
  • John Rogers, Market Leader; Longman
  • Mrion Grussendorf, English for Logistics; Oxford ( inne z tej serii dot. prawa, HR, marketingu, IT itp.)

ANGIELSKIE MAGAZYNY I PRASA BRANŻOWA

Warto czytać różne pozycje, pamiętając że język ewaluuje, dlatego najprzydatniejsze są właśnie materiały autentyczne. Magazyny niestety nie należą do najtańszych, a te branżowe tym bardziej. Tytuły, na które z pewnością warto przeznaczyć trochę funduszy to: Business English Magazine i Harvard Business Review. Doskonałe źródła zaawansowanego słownictwa branżowego, jak i języka kolokwialnego w środowisku biznesowym. Są też bardzo wszechstronne jeśli chodzi o tematykę. Warte polecenia są też np. Bloomberg Businessweek, The Economist czy Financial Times.

YouTube

Wśród milionów kanałów, warte przyjrzenia się są na pewno Forbes, Business Insider i Big Think. Na pewno uda nam się znaleźć tam materiały, które po prostu będą ciekawe i dzięki temu łatwiejsze do przyswojenia. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać, że są one przeznaczone dla rodzimych użytkowników języka, w konsekwencji dopiero poziom B2 daje nam realna szanse na korzystnie z nich.

SERIALE

To na pewno nie podstawowe źródło, które zaproponujemy kursantowi, ale z własnego doświadczenia wiem, że angielki biznesowy może szybko uczących znużyć. Jest to dosyć zrozumiałe – po pracy wciąż rozmawiają o pracy 🙂 I dlatego warto urozmaić trochę zajęcia i podsunąć coś, co przemyci język branżowy ale będzie też przyjemną formą spędzenia czasu. Poniżej kilka propozycji:

  • The Office – sales & general BE
  • House of Cards, Better Call Saul, Suits – Legal English
  • Mad Men – advertising, sales & marketing
  • Ugly Betty – fashion industry & office English
Angielski w pracy – materiały do nauki Business English

Dodaj komentarz