Inspiracje na zajęcia konwersacyjne
konwersacje

Inspiracje na zajęcia konwersacyjne

Każdy z nas ma czasem taki moment kiedy inspiracji po prostu brak. Mamy wrażenie, że już o wszystkim z naszymi kursantami rozmawialiśmy przynajmniej po trzy razy 🙂 Co gorsze, konwersacje muszą być przecież uniwersalne. Nie możemy przygotować materiałów do rozmowy o czymś bardzo sprecyzowanym bo nie dla każdego może to być angażujące, nie każdy będzie mieć wystarczającą wiedzę, aby uciąć sobie small talk o motoryzacji czy kosmetykach. Gdzie więc szukać natchnienia? Poniżej kilka pomysłów 🙂

LEGENDY, KTÓRE NIE UMIERAJĄ

Ciężko przygotować konwersacje w oparciu o najnowszy repertuar kin, a i wcale nie łatwo wybrać coś z przed nawet kilku lat. Zawsze z tyłu głowy towarzyszy nam myśl, że nie każdy, nawet jeśli widział film, będzie go pamiętać. Ale 🙂 są przecież klasyki, których nie sposób przegapić. Nie zależnie od wieku czy płci każdy je widział i pamięta. Nawet jeśli nie jest wielkim fanem, ma przynajmniej swoje zdanie. Idealnym przykładem będzie tu Titanic. W sieci znaleźć możemy mnóstwo zdjęć i grafik, a także krótkich video o samej historii. Materiału wystarczy do przygotowania nie tylko 60 min konwersacji ale także, aby poćwiczyć pozostałe umiejętności językowe. Jeśli nie macie ochoty poświęcać czasu na ich przygotowanie zerknijcie tutaj. Inną opcją wiecznie żywych historii są bajki i baśnie, które dorośli pamiętają z dzieciństwa, a dzieci słuchają każdego wieczoru:). 

KONTROWERSJE I TRAGEDIE ZAWSZE ANGAŻUJĄ

Na świecie dzieje się tyle, że w zasadzę ciężko narzekać na brak nowych tematów. Każdy jednak zdaje sobie stawę, że przygotowanie konwersacji wymaga sporo czasu i wysiłku. Nie chodzi przecież tylko o pogawędkę. Kursant musi czuć, że wyszedł z zajęć z konkretną wiedzą/umiejętnością. Stąd dobrze jest cofnąć się w przeszłość do takich historii jak np. wybuch w Czarnobylu, sprawa Teda Bandiego (głośna zresztą również w kinach) czy tsunami na Sri Lance w 2006 roku. Temat każdy zna, a jeśli nawet nie to na pewno chętnie pozna. Mamy też pewność, że czy to w tym rok czy za 5 lat na pewno będzie poruszać.

PODRÓŻE MAŁE I DUŻE

Podróżowanie to chyba obecnie coś więcej niż chwilowa moda. Nawet jeśli nasi kursanci nie latają na weekend do Azji 🙂 wciąż z pewnością byli gdzieś choćby w Polsce, i wciąż mają choćby podstawową wiedzę o równych krajach z lekcji geografii. A temat podroży daje szerokie możliwości. Tutaj też możecie skorzystać z konwersacji opartych na ciekawych zagranicznych zwyczajach i charakterystycznych miejscach. A możliwości jest jeszcze wiele. Możemy zainspirować naszych kursantów najpiękniejszymi miejscami na świecie czy  najniebezpieczniejszymi atrakcjami turystycznymi. Może natchniemy ich do eksploracji cudów Dubaju, czy Japonii, a może też zwrócimy ich uwagę na szokujące prawa Korei Północnej.

INTERNET NIE MA KOŃCA

Jeśli nie macie czasu na przygotowanie autorskich zajęć, pozostaje jeszcze wiele stron, które w sporym stopniu mogą nas wspomóc i zaoszczędzić czas. Sety pytań na przeróżne tematy, które wybrać możemy choćby na samych zajęciach: Conversation Questions for the ESL/EFL Classroom czy ESL Conversation Questions; krótkie filmy do dyskusji: Ted Ed (+zakładka “Discuss”); adoptowane artykuły do rozmowy wraz z ćwiczeniami: Breaking News English (Mini Lessons); set pytań dla kreatywnych: Conversation Starters (Would you rather…?) – Adults . I na koniec coś na zajęcia z Business English: Learn English Today. A jeśli wolicie materiały w pełni przygotowane do zajęć, zapraszam tutaj 🙂 .

INSPIRACJE NA ZAJĘCIA KONWERSACYJNE

Dodaj komentarz