Inspiracje na zajęcia konwersacyjne

Inspiracje na zajęcia konwersacyjne

Każdy z nas ma czasem taki moment kiedy inspiracji po prostu brak. Mamy wrażenie, że już o wszystkim z naszymi kursantami rozmawialiśmy przynajmniej po trzy razy 🙂 Co gorsze, konwersacje muszą być przecież uniwersalne. Nie możemy przygotować materiałów do rozmowy o czymś bardzo sprecyzowanym bo nie dla każdego może to być angażujące, nie każdy będzie mieć wystarczającą wiedzę, aby uciąć sobie small talk o motoryzacji czy kosmetykach. Gdzie więc szukać natchnienia? Poniżej kilka pomysłów.

LEGENDY, KTÓRE NIE UMIERAJĄ

Ciężko przygotować konwersacje w oparciu o najnowszy repertuar kin, a i wcale nie łatwo wybrać coś z przed nawet kilku lat. Zawsze z tyłu głowy towarzyszy nam myśl, że nie każdy, nawet jeśli widział film, będzie go pamiętać. Ale 🙂 są przecież klasyki, których nie sposób przegapić. Nie zależnie od wieku czy płci każdy je widział i pamięta. Nawet jeśli nie jest wielkim fanem, ma przynajmniej swoje zdanie. Idealnym przykładem będzie tu Titanic. W sieci znaleźć możemy mnóstwo zdjęć i grafik, a także krótkich video o samej historii. Materiału wystarczy do przygotowania nie tylko 60 min konwersacji ale także aby poćwiczyć pozostałe umiejętności językowe. Jeśli nie macie ochoty poświęcać czasu na ich przygotowanie zerknijcie tutaj.

KONTROWERSJE I TRAGEDIE ZAWSZE ANGAŻUJĄ

Na świecie dzieje się tyle, że w zasadzę ciężko narzekać na brak nowych tematów. Każdy jednak zdaje sobie stawę, że przygotowanie konwersacji wymaga sporo czasu i wysiłku. Nie chodzi przecież tylko o pogawędkę. Kursant musi czuć, że wyszedł z zajęć z konkretną wiedzą/umiejętnością. Stąd dobrze jest cofnąć się w przeszłość do takich historii jak np. wybuch w Czarnobylu, sprawa Teda Bandiego (głośna zresztą również w kinach) czy tsunami na Sri Lance w 2006 roku. Temat każdy zna, a jeśli nawet nie to na pewno chętnie pozna. Mamy też pewność, że czy to w tym rok czy za 5 lat na pewno będzie poruszać.

PODRÓŻE MAŁE I DUŻE

Podróżowanie to chyba obecnie coś więcej niż chwilowa moda. Nawet jeśli nasi kursanci nie latają na weekend do Azji 🙂 wciąż z pewnością byli gdzieś choćby w Polsce, i wciąż mają choćby podstawową wiedzę o równych krajach z lekcji geografii. A temat podroży daje szerokie możliwości. Tutaj też możecie skorzystać z konwersacji opartych na ciekawych zagranicznych zwyczajach i charakterystycznych miejscach. A możliwości jest jeszcze wiele.

INTERNET NIE MA KOŃCA

Jeśli nie macie czasu na przygotowanie autorskich zajęć, pozostaje jeszcze wiele stron, które w sporym stopniu mogą nas wspomóc i zaoszczędzić czas. Sety pytań na przeróżne tematy, które wybrać możemy choćby na samych zajęciach: Conversation Questions for the ESL/EFL Classroom czy ESL Conversation Questions; krótkie filmy do dyskusji: Ted Ed (+zakładka “Discuss”); adoptowane artykuły do rozmowy wraz z ćwiczeniami: Breaking News English (Mini Lessons); set pytań dla kreatywnych: Conversation Starters (Would you rather…?) – Adults . I na koniec coś na zajęcia z Business English: Learn English Today.

INSPIRACJE NA ZAJĘCIA KONWERSACYJNE

Dodaj komentarz